دومین جلسه تفسیر صحیفه سجادیه برگزار شد

شناسه خبر : 81963

1398/07/13

تعداد بازدید : 44

دومین جلسه تفسیر صحیفه سجادیه برگزار شد
دومین جلسه تفسیر صحیفه سجادیه با موضوع کنترل و درمان حرص ویژه طلاب مدرسه علمیه حضرت زینب سلام الله علیها برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی مدرسه علمیه حضرت زینب سلام الله علیها : گلچهره نوری حقانی گفت: ریشه یابی زمینه های حرص و مبارزه با آن موجب می شود تا از این صفت ضد انسانی نجات پیدا کنیم ، ابتدا مانند امام سجاد (علیه السلام) در این دعا باید به خدا پناه ببریم که در همه امور پناهگاه اوست اگر او عنایت نکند و توفیق ندهد اصلاح هیچرذیله ای ممکن نیست ( و لولا فضل الله علیکم و رحمتة ما زکا منکم من احد ابدا  ... اگر نبود فضل و رحمت خدا بر شما ، هیچ کس از شما هرگز پاک و تزکیه نمی شد.)

پس در همه ی بیماری های اخلاقی نخست باید به خدا پناه برد.

وی گفت: راه های زیادی برای درمان بیماری حرص وجود دارد از جمله مهمترین آنها نماز است . ویژگی نمازگزاری که از صفت حرص بدور است عبارت اند از: 1- استمرار بر نماز (الذین هم علی صلاتهم دائمون ) یعنی مداومت بر نماز دارند و مداومت موجب می شود تا آن عمل ملکه شود و در انسان رسوخ کند.

2- کمک های مالی به محرومان : ( و الذین فی اموالهم حق معلوم –للسائل و المحروم) نمازگزاری که در اموالش حق معلومی برای تقاضا کنندگان و محرومان است.

وی بیان کرد : امام صادق علیه السلام می فرمایند: نخستین ورودی های بهشت ، خیررسانان و و نیکوکاران هستند.

3- تصدیق به روز قیامت: ( و الذین یصدقون بیوم الدین)یوم الدین 13 مرتبه در قرآن به کار رفته از جمله در سوره حمد که در نماز می خوانیم.

4- و الذین هم من عذاب ربهم مشفقون : کسانی که از عذاب پروردگارشان بیمناکند.

5- و الذین هم لفروجهم افظون : کسانی کهدامن خود را از بی عفتی حفظ می کنند .

6- والذین هم لاماناتهم وعهدهم راعون : کسانی که امانت و عهد را رعایت می کنند .

7- و الذین هم بشهاداتهم قائمون : کسانی که برای ادای شهادت حق قیام می کنند .

8- و الذین هم علی صلواتهم یحافظون : کسانی که بر نمازشان محافظت می کنند .

حقانی گفت: آخرین صفت ، بازگشت به همان صفت نخست است ، کسانی که نماز می گزارند آنرا استمرار می بخشند و بر آن محافظت دارند ، یعنی آن را با شرایطش انجام می دهند . آغاز و پایان ویژگی با نماز است . بنابراین نماز از مهمترین این اوصاف است .